22 nippi, mida teha oma vana hambaharjaga enne kui see prügikasti lendab

Me elame asjade maailmas ja hambahari on üks neist hügieenitarvetest, mille eluiga on kaunis lühike – arstid soovitavad hambaharja vahetada iga 2-3 kuu tagant. Hammaste tervise seisukohalt on kõik õige, sest harjased kuluvad ja paari kuu möödudes need tõesti enam nii hästi ei puhasta. Kui aga mõelda keskkonnale, siis iga kolme kuu tagant hambaharja vahetades kulub inimesel aastas 4 hambaharja, keskmisel 4-liikmelisel perekonnal aga 16 hambaharja aasta peale. Seda on päris palju. Kui plastikust hambahari laguneb looduses ca 400 aastat, siis bambushambahari vaid 6 kuud, mistõttu on bambushambahari kahtlemata loodussõbralikum valik. Küll aga on meil kõigil võimalus hambaharja eluiga pikendada, kui leiame sellele väikesele tööriistale alternatiivseid kasutusalasid, ja neid muuseas, on päris palju!

Otsisime välja 20 nutikat nippi, kuidas “vana” hambaharja majapidamises ära kasutada.

Mida teha köögis?

 1. Kasuta hambaharja seadmete puhastamisel! Pisikesed harjased puhastavad tõhusalt pääsedes ligi sinna, kuhu suur hari või lapp ei saa. Röster, mikrolaineahi, kohvimasin jpm, millel on palju väikeseid pragusid, kuhu mustus kipub kogunema.
 1. Eemalda plekke! Vala määrdunud kohale pisut puhastusvahendit ja harja plekki hambaharjaga. Plekk on kadunud kiiremini kui sa arvata oskasid.
 1. Puhasta lõikelauda! Kui sinu köögis on üks neist lõikelaudadest, mille äärtes on peenikesed sooned, siis hambahari on selle puhastamiseks asendamatu tööriist. Muuseas,  harjased puhastavad palju põhjalikumalt kui köögilapp ehk kui juba üks kord oled hambaharja puhastamisel kasutanud, siis ei vaheta sa seda enam millegi vastu.

Mida teha vannitoas?

 1. Vuugivahed puhtaks! Kas oled märganud dušikabiini seina puhastades, et kõige tülikama kohad on plaaditud seinal just vuugid? Õnneks enam mitte, sest juba järgmisel korral kasuta hambaharja! Puhastamiseks raputa peale pisut soodata ja voilà, sein ongi nagu uus!
 1. Hambaharjast saab kulmuhari! Kui sind on õnnistatud lopsakate kulmudega, siis sobib bambusest hambahari hästi ka kulmude sättimiseks, sest milleks kulutada raha eraldi kulmuharja soetamiseks.
 2. Puhasta küüsi! Aias toimetamine jätab kätele oma jälje. Kui rohimisest näpud rohelised ja küünealused mullased, siis hambaharja väikesed harjased puhastavad küüned kiiresti ja valutult.
 1. Puhasta valamut! Valamu ümber olevad raskesti ligipääsetavad kohad saab hästi puhtaks just vana hambaharjaga. Niisuta määrdunud nurgad valgeveiniäädikaga ja naudi seda, kuidas hambahari tõrksad plekid sekunditega eemaldab.
 1. Värvi juukseid! Kodus juuste värvimisel kasutatakse enamasti suuremat pintslit, kuid juuksepiiri või pisikeste karvakeste värvimiseks kõrva ääres sobib väga hästi hambahari. Lisaks saad hambaharja kasutada juhul kui tahad ainult juuksejuuri värvida või halle karvu katta.

Mida teha lastetoas?

 1. Eemalda seintelt värvipliiatsi jäljed! Lastel ikka juhtub, et värvipliiatsid leiavad kasutust mujal kui valgel paberil. Kui värvipliiatsid on jõudnud seinale, siis aitab kui hambaharjale panna raseerimiskreemi ning värvipliiatsi plekid ongi eilne päev.
 1. Puhasta mänguasju! Vana hambaharjaga on mugav laste mänguasjadelt eemaldada igasugust mustust.
 1. Lisa hambahari laste kunstitarvete hulka! Lapsed on sellest kindlasti vaimustunud kui näitad neile, kuidas hambaharjaga värvid piltidel elama panna. Lisaks on hambaharjaga hiljem mugav kunstitarvikud puhtaks pesta.

Mida teha magamistoas?

 1. Puhasta kammi! Hambaharjaga juuksehari puhtaks! Juukseharja soovitatakse nädalas korra puhastada. Loomulikult püsivad selle tulemusena ka juuksed kauem puhtana.
 1. Ehted läikima! Enamik ehteid koosnevad pisikestest detailidest, keerdudest ja kurdudest. Hambahari sobib ehete puhastamiseks suurepäraselt, sest pääseb sinna, kuhu lapp ei saa.
 1. Takjapael taas kasutuskõlbulikuks! Takjapael ehk rahvakeeli “krõps” on küll mugav kinnitus ent kipub külge tõmbama igasugust jama. Selleks, et tolm ja riidekiud “krõpsust” välja saada, tasub seda puhastada just hambaharjaga.
 1. Föön puhtaks! Fööni kasutades kipub pikema aja peale õhufilter umbe minema ja filtri väikeseid avausi on mugav taaskord hambaharjaga puhastada.

Mida teha kontoris?

 1. Puhasta klaviatuuri! Arvuti klaviatuur on koht, mida inimesed kahjuks liiga tihti ei puhasta. Kui säärane passiivsus tuleb asjaolust, et puudub mugav vahend, millega klahvide vahed korralikult puhtaks saada, siis nüüd on ka see mure murtud.
 1. Puhasta akvaariumi! Akvaariumi puhastamiseks ei vaja sa spetsiaalset tööriista, sest hambahari teeb kogu töö ära!
 1. Puhasta aknaid! Hambahari on tõhus tööriist ka juhul kui teemaks akende, eriti ruloode puhastamine.
 1. Eemalda plekke vaibalt! Igasugune plekieemaldus on hambaharjaga mugav ja nii ka vaipadelt.
 1. Ketsid on kuum teema, eriti siis kui need on puhtad! Kasta hambahari seebi või nõudepesuvahendiga ja anna kätele valu! Hambahari teeb ketsid puhtaks nii pealt kui talla alt.
 2. Rattaketid puhtaks! Kahtlemata on rattakett täpselt see koht, kuhu on keeruline ligi pääseda. Vana hambahari saab sellega hakkama kiirelt ja valutult.
 3. Hambahari autosse! Ei, me ei soovita tervet autot hambaharjaga pesta, vaid kasutada harjakest eelkõige auto salongis, kus on mitmeid raskesti ligipääsetavaid nurki.

Niisiis, 22 võimalust, kuidas hambaharjast veel peale kolme kuud kasu lõigata. Tegelikult oleme kindlad, et neid kasutusvõimalusi on veelgi, tuleb vaid leidlik olla. 🙂

Kui tunned, et Sinu hambaharja aeg hammaste jaoks on täis saanud, siis saada ta vannituppa määrdunud ketse ootama ja vali endale uus bambushambahari Thormalt. Oleme mõelnud nii suurtele kui väikestele ning neile, kes vahepeale jäävad. Igaüks leiab oma värvi ja saab hambaharja veel isikupärasemaks muuta lastes meil harjale oma nime või mõne erilise sõnumi graveerida.

Bambushambaharja juurde leiab ka bambusest hoidikuid ja suvisteks seiklusteks praktilisi reisivutlareid. Valiku leiad SIIT!

Miks eelistada bambushambaharja tavalisele hambaharjale?

 • ergonoomiline bambusest käepide
 • pehmed, nailonist harjased
 • keskkonnasõbralik
 • BPA-vaba
 • komposteeritav

Bambuse headusest kirjutasime SIIN!

Tarbimisühiskonnas on äärmiselt oluline mõista, kas, mida ja kui palju inimesel tegelikult tarvis on. Mõistlikkuse printsiibist lähtudes hoiame nii ümbritsevat keskkonda, ennast kui ka tulevikku oma lastele. Tahavad ju nemadki nautida seda looduse ilu, võlu ja mitmekesisust, mis paljudele meist täna nii iseenesestmõistetavana tundub.

Thorma on Sulle paremate valikute osas teejuhiks!

 

 

Allikas: experthometips.com