Tossutald või bambushambahari. Kumma valid?

Blogi

Kommenteeri

Üks suurimaid kingitusi siin elus on hea tervis ning juba mõnda aega on tervislik eluviis enda poolele võitnud suure hulga selle järgijaid. Päeva jooksul jälgitakse pingsalt oma nutikella, et vajalik kogus samme oleks enne voodisse heitmist tehtud, koostatakse ja ostetakse treeningkavasid, mida suure hoolega järgitakse ning kohati aetakse lausa piinliku täpsusega järge, mis järgmise toidukorra ajal inimene endale suust sisse paneb.

Öeldakse, et hea tervise alus on terved hambad ja korralik suuhügieen. Aga kuhu jääb see tervislik eluviis siis, kui igal hommikul ja õhtul leiab tee enamik inimesetele suhu hulk mürgiseid plastosakesi? Peamiseks süüdlaseks on pealtnäha täiesti süütu plastikust hambahari, mis tegelikkuses on täis BPA-d ehk bisfenool A-d ja PVC-d ehk polüvinüülkloriidi. Nii et teoreetiliselt peseb suur osa Eestist (ja ka maailmast) oma hea tervise alustalasid pulgaga, mille koostis sarnaneb näiteks jalanõutallale, vannikardinale, pangakaardile või kontaktläätsele.

Ikka soovid sellega oma hambaid pesta... või mõtled juba natukene näiteks üleminekule bambushambaharjale? Loe veidi edasi.

Mis peitub nende keelt väänavate nimede taga?

BPA ehk bisfenool A on tööstuslik kemikaal, mille abil toodetakse näiteks veepudeleid, säilituskarpe, mänguasju, CD plaate ja selle blogiloo peakangelasi – plastikust hambaharju. Nimetatud kemikaalisisaldusega tooteid kasutades eraldavad nad mikroosakesi, mis on läbiviidud uuringute kohaselt tegelikkuses organismile kahjulikud. Näiteks on testid näidanud, et BPA soodustab rinnavähki ning eesnäärmevähi rakkude tekkimist ja põhjustada erektsioonihäireid ja muid seksuaalprobleeme. Lisaks seostatakse BPA-d loodete ja väikelaste aju ja hormoonide arengu pärssimisega. 2011. aastal keelati Euroopa Liidus BPA-d sisaldavate lutipudelite tootmine. Ometi on seda sama kemikaali sisaldavad hambaharjad siiani laialdaselt kasutuses.

Teise kurjajuure ehk PVC üheks koostisosaks on samuti BPA. Seda kasutatakse peamiselt ehitusmaterjalide valmistamisel ning sisaldab suures koguses kloori. PVC-d sisaldavate toodete valmistamine on juba eos keskkonnale üldiselt väga kahjulik, kuna tootmisel ja põlemisel eraldub suur hulk dioksiine (lihtsalt öeldes väga mürgine kemikaal), mis võivad põhjustada reproduktiiv- ja muid arenguhäireid.

A L A T I on olemas teine... ja isegi parem võimalus.

Me elame maailmas, kus alternatiivide võimalused on pea et piiritud. Miks seada ohtu nii enda, oma pere ja lähedaste kui ka keskkonna heaolu, kui seda on võimalik säästa ja jätta plastikhambahari kasutamata? Lisaks sellele, et juba plastikhambaharja tootmine on ääretult kahjulik, jääb see kahjulikuks ka siis, kui selle kasutusperiood on saanud läbi ja leidnud oma tee inimese prügikasti. 1 plastikhambahari laguneb looduses üle 400 aasta. Iga kolme kuu tagant saadab inimene juba järgmise plastikhambaharja loodusesse „lagunema“. Ja nii see ökoloogilise jalajälje number üha suureneb ja suureneb.

400 aastat versus 6 kuud on päris märgatav vahe, eks? Aga just nii kaua võtab aega bambushambaharja lagunemine. Mitmesaja aasta jooksul võib ühte plastikhambaharja alla neelata sajad loomad ja linnud, kes seeläbi suure tõenäosusega oma elud kaotavad, kuna nende seedesüsteem ei suuda plastikut lagundada. Kasutatud bambushambahari kompostihunnikus ei ole aga kellelegi kahjulik.

Võibolla oled lugenud, et oma perega jõudsime bambushambaharjadeni läbi dokumentaalfilmi "Plastic Ocean".

Meie Thorma bambushambaharjakeste käepide on valmistatud vastupidavast 100% biolagunevast bambusest. Harjased on BPA-vabast nailonist. See on taimepõhine materjal ja saab pärast hambaharja eluea lõppu jäätmena töödelda.

Kõik meie ümber on pidevas ringluses. Meid ümbritsevat keskkonda ohustab enim üks mõtteviis: kui palju see ühe inimese tegevus ikka olukorda muudab? Inimesed on üksteisele eeskujuks. Sinu otsusekindlus ning teadlik valik aitab aeglustada plastmassihordide ja neis leiduvate kahjulike ainete liikumist tagasi sinu ellu... või veel hullem – toidulauale.Lisa kommentaar

Email again: